Menu Home

Întâlnire neașteptată

 Grație prevederilor Protocolului de cooperare Școală- Biserică, cunoscând situația materială și familială a fiecărui elev, cadrele didactice se pot adresa direct oficiului parohial pentru a indica situațiile concrete ce necesită sprijin și implicare din partea parohiei.

 În acest sens, la începutul lunii decembrie 2019, cadrele didactice au identificat un număr de 10 elevi aflați în situații de risc, recomandându-i spre a fi cuprinși în sfera activităților filantropice parohiale.
 Ca o primă activitate de susținere a acestor copii, este cadoul- surpriză, întâlnirea cu…Moș Crăciun. 
 Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte VINCENŢIU, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, parteneriatul dintre  Asociaţia Socio – Culturală Matei Basarab şi Fundaţia Copii în dificultate din Bucureşti, a organizat Campania 
Caravana Bucuriei – 2019, prin care copiii din mai multe parohii au primit cutii cu cadouri, dulciuri şi pachete cu rechizite. După ce copiii au intonat colinde și au oferit Moșului desene, colaje și picturi tematice, au primit, cu multă emoție și bucurie, darurile oferite cu generozitate.


Categories: Articole

plevna

Sari la conținut