Menu Home

Activitate în parteneriat cu școala. Partea I- cateheza

În prima săptămână de școală a semestrului II, elevii Școlii Plevna însoțiți de doamnele profesoare au participat, în curtea bisericii,la o activitate catehetică deosebită, prilejuită de despodobirea bradului de Crăciun, ce a decorat biserica în perioada sărbătorilor.
Cu acest prilej, copiii au fost catehizați asupra simbolului copacului veșnic verde folosit la Crăciun iar apoi au participat la strângerea podoabelor.
Bradul este copacul mereu verde, ce apare în toate tradiţiile românilor. Dintotdeauna bradul a simbolizat viaţa veşnică, tinereţea, puterea, curajul şi voinţa. Legenda spune că, atunci când S-a născut Pruncul Iisus, magii şi păstorii I s-au închinat, aducând cu ei daruri, care să arate dragostea şi bucuria lor. Doreau să pună alături și o floare sau o crenguţă înverzită, fiindcă nu doar oamenii, ci întreaga natură se bucura de venirea lui Iisus. Şi au găsit doar un brăduţ înverzit, căci era iarnă. Şi punându-I lângă ieslea Mântuitorului, au aninat de crenguţele sale darurile lor. 
În amintirea Naşterii Mântuitorului, a rămas obiceiul ca de Crăciun, în fiecare casă să fie împodobit_ un brad. Odinioară era împodobit cu mere, covrigi și nuci. Astăzi folosim mai ales globuri colorate şi beteală. Bradul este, aşadar, simbolul bucuriei şi al speranţa. Din păcate, prea mulţi brazi sunt tăiaţi şi aruncaţi după Sărbători. Acest copac sfânt merită mai multă dragoste şi respect. Cel mai bine este să ai în curte un brăduţ pe care să îl împodobeşti an de an.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut