Menu Home

Maica Domnului este mama duhovnicească a fiecărui creștin

Ca pe un Crin, ca pe un Trandafir cu bun miros, ca pe o Dumnezeiască Mireasmă te-a cules pentru Sine Cuvântul, Dumnezeul Cel Preaînalt, Preacurată Dumnezeiască Mireasă și în pântecele tău S-a sălășluit, umplând de bună mireasmă firea noastră, ce se umpluse de întinăciunea cea din păcat, Marie, de Dumnezeu Născătoare. (Minei, 3 februarie)

 La ora de Religie, ce a avut loc după praznicul Întâmpinării Domnului, copiii, mici creștini, colorând icoana Maicii Domnului cu Pruncul în brațe, tipul iconografic Dulcea Prietenă, au primit informații despre rolul Fecioarei Maria în istoria mântuirii, despre maternitatea sa spirituală față de toți creștinii și au învățat rugăciunea cântată cea mai scurtă către Maica Domnului: „Preasfântă Născătoare de Dumnezeu miluiește-ne pe noi”.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut