2022- Anul rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în ședința sa de lucru din 25 februarie 2021, a examinat referatul Cancelariei Sfântului Sinod cu privire la declararea anului 2022 în Patriarhia Română ca Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului șAnul comemorativ al sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț.

În acest sens, Cancelaria Sfântului Sinod a redactat un program-cadru (liturgic, cultural și mediatic) intitulat „2022 – „Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului” șAnul comemorativ al sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț în Patriarhia Română:

I. În primul semestru al anului 2022 va fi tratată tema: „Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului”, care va fi prezentată astfel:

1. Rugăciunea în Sfânta Scriptură;
  2. Rugăciunea în viața liturgică și ascetică (filocalică) a Bisericii;
  3. Rugăciunea personală, familială și comunitară (de obște);
  4. Denaturarea rugăciunii prin influența religiilor orientale și a practicilor pseudo-religioase.

II. În al doilea semestru al anului 2022 va fi tratată tema: „Anul comemorativ al sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț”, care va fi prezentată astfel:

1. Sfântul Simeon Noul Teolog († 1022);
  2. Sfântul Grigorie Palama († 1359);
  3. Sfântul Paisie de la Neamț (1722-1794);
  4. Sfinții isihaști  modele de viață pentru monahismul actual;
  5. Sfinții isihaști  modele de rugăciune personală pentru creștini;
  6. Rugăciunea isihastă și rolul ei în sfințirea sau îndumnezeirea omului.