Menu Home

Sf Onisim, episcopul Efesului, în epistolele Sf Ignatie Teoforul

  Am primit în Dumnezeu mult iubitul vostru nume, pe care l-aţi dobândit prin firea voastră dreaptă potrivit credinței și dragostei voastre în Hristos Iisus, Mântuitorul nostru. Fiind următori lui Dumnezeu aţi împlinit desăvârsit lucrarea cea frățească, după ce aţi dobândit o nouă viaţă prin sângele lui Dumnezeu.
 Că v-ati grăbit să mă vedeţi, când ați auzit că vin din Siria legat pentru numele şi nădejdea noastră obştească; şi nădăjduiesc, cu rugăciunile voastre, să ajung la Roma să mă lupt cu fiarele, ca după ce voi reuşi să pot fi ucenic al lui Hristos.
 În numele lui Dumnezeu, am primit mulțimea voastră de credincioşi în persoana lui Onisim, episcopul vostru după trup, însufleţit de nepovestită dragoste. Mă rog să-l iubiti în Iisus Hristos Şi voi toţi să fiți asemenea lui. Binecuvântat să fie Cel Care v-a dăruit vouă cei ce sunteţi vrednici, să aveți un episcop ca acesta. (Sf Ignatie Teoforul, Epistola către Efeseni)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut