Menu Home

Reguli pentru desfășurarea cultului public în condițiile STĂRII DE URGENȚĂ

 Pe parcursul decretării STĂRII DE URGENȚĂ în România, se impun a fi respectate următoarele îndrumări:

–               Sfintele Locașuri vor fi deschise, aerisite și vor fi îndeplinite toate condițiile de igienă care se impun în interiorul lor, cât și în clădirile anexă. La intrarea în biserică va fi amenajată o suprafață specială pentru dezinfectarea încălțămintei cu cloramină, vor fi dezinfectate continuu mânerele ușilor de la intrare, precum și toate suprafețele din interiorul sfântului locaș, expuse contactului direct al credincioșilor;

–                Fie la intrarea în biserică, fie la avizierul special consacrat, la loc vizibil, vor fi afișate măsurile de prevenție adoptate de Comitetul Național de Situații Speciale de Urgență;

–                Preotul împreună cu organismele parohiale vor îndruma către cadrele medicale competente toate persoanele suspecte de gripă cu sau fără simptome specifice, persoane care vin la biserică sau sunt singure și neajutorate în locuința proprie;

–                Într-un loc specific, bine delimitat și evidențiat, va fi asigurată o zonă de igienizare a mâinilor cu dezinfectanți avizați de Ministerul Sănătății;

–                Sfântul Locaș va fi deschis în permanență credincioșilor în vederea spovedaniei și pregătirii specifice privind primirea Sfintei Împărtășanii în Postul Mare. Rugăciunile de molitfă se vor citi tuturor credincioșilor în exteriorul bisericii, iar spovedania individuală în interiorul bisericii, intrând câte o persoană; 

–                Preotul va fi alături de credincioșii săi ori de câte ori este cazul și situația o impune, povățuindu-i ca în timpul stării de urgență slujbele ocazionale (botezul caselor de primăvară, sfeștaniile) să fie suspendate, urmare a necesității de protejare a credincioșilor;

–                Preotul se va îngriji ca bătrânii și bolnavii să fie împărtășiți acasă, asigurând măsurile de protecție;

–                Sfintele Slujbe la parohii (specifice perioadei Postului Mare; cele de peste săptămână – acatistul și Sf. Maslu; de sâmbătă și duminică) vor fi oficiate în exteriorul bisericii, în aer liber, cu asigurarea unui spațiu suficient între credincioșii prezenți la slujbă (1m), cu participarea unui număr maxim de 100 de credincioși.

Proscomidia va fi săvârșită la proscomidiar, înaintea începerii slujbei.

Acolo unde există, se va folosi Altarul de Vară, sau pridvorul bisericii – unde este deschis, sau alte spații special consacrate din exteriorul bisericii, acolo unde preotul va așeza canonic Antimisul Chiriarhului locului pe o masă și toate cele de trebuință pentru slujirea celor sfinte.

În acest timp, preotul se va îngriji ca toți credincioșii care se vor afla în exteriorul sfântului locaș (în spațiul deschis) să poată participa activ la rugăciune (stație audio cu boxe; scaune și altele). Anafura va fi tăiată în condiții optime, preotul având grijă să fie ambalată corespunzător în pungi de hârtie înainte de a fi dată credincioșilor. Preotul va împărtăși credincioșii cu Sfânta Împărtășanie, după o pregătire prealabilă, cu post și spovedanie, din același Potir, păstrând specificul Tradiției Ortodoxe;

–                La ecteniile (mare și întreită) de la Sfânta Liturghie vor fi puse cererile speciale pentru cei bolnavi, iar înainte de otpust Rugăciunea Specială pentru încetarea noii epidemii, înaintată la vremea potrivită;

–                Orarul slujbelor va fi modificat corespunzător, în funcție de vremea de afară, conform specificului noului context;

–                Sfânta Taină a Botezului va fi oficiată în mod excepțional în interiorul Bisericii, în această perioadă, în condiții speciale de igienă, doar cu participarea nașului și a părinților, cu păstrarea distanței corespunzătoare;

–                Se va respecta dorința familiei privind citirea de către preot a Slujbei Stâlpilor în seara de dinaintea înmormântării. Prezența la înmormântare va fi limitată la maxim, cei bătrâni, suferinzi și bolnavi vor fi îndemnați și protejați corespunzător. Prohodirea celor adormiți va fi în fața sfântului locaș, în condiții specifice de protecție, cu păstrarea unei distanțe corespunzătoare între participanți;

–                Așezămintele Sociale ale Episcopiei Sloboziei și Călărașilor vor continua activitatea jertfelnică socială și filantropică pe care au desfășurat-o până acum și o vor spori în aceste condiții de grea încercare. Vor spori și intensifica în contextul actual lucrarea de ajutorare față de bolnavi, de suferinzi, de bătrâni și de cei singuri, față de copii și familiile dezbinate, aflați acum în risc de contaminare cu noul coronavirus, susținând activitatea de voluntariat la nivelul comunităților bisericești;

–                În fiecare parohie din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor se vor trage clopotele (ca de Sf. Liturghie), în fiecare zi, la ora 12.00, până la trecerea pericolului îmbolnăvirii cu coronavirus, timp de 5 minute, îndemnându-i pe credincioși la ridicarea gândului către Dumnezeu și rugăciune pentru izbăvirea din această încercare.

Este de reținut că aceste măsuri au un caracter temporar, fiind necesară atât desfășurarea cultului, cât și susținerea unui efort comun pentru protejarea comunității bisericești de răspândirea epidemiei.

Să fim încredințați în nădejdea iubirii lui Dumnezeu Celui în Treime Slăvit, lucrând fiecare în dreptul nostru cu responsabilitate și participare la protejarea aproapelui, a familiei noastre și a noastră personal, cu privire la limitarea îmbolnăvirilor cu noul coronavirus”.

Biroul de Presă

al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor


Joi, 20 martie 2020, după oficierea Paraclisului Maicii Domnului, s-a citit Comunicatul Episcopiei Sloboziei si Călărașilor privind regulile de desfășurare a cultului public în timpul STĂRII DE URGENȚĂ.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut