Menu Home

Clătinarea colivei, gestul credinței în înviere și nemurire

  Cu toate că slujirea cultică în cursul Stării de Urgență se desfășoară la biserică doar de către preot și dascăl, rugăciunile de mijlocire pentru cei răposați, adică Sfânta Liturghie și Parastas (pentru soroace și sărindar) se săvârșesc în continuare, potrivit practicii tradiționale.

 Astfel, coliva, ce a fost preparată pentru toți răposații pomeniți sâmbătă (28 martie 2020), a fost clătinată, în numele  tuturor credincioșilor ce s-au rugat de acasă pentru cei răposați din familia lor, doar de către preot, legănând-o  pe  mâini,  în semn  de  comuniune  sau  legătură  cu  cei răposați.
Coliva, cum se știe,  închipuie  însuşi  trupul  mortului  şi  este  totodată  un  semn  văzut  al  credinţei  noastre în  înviere  şi  nemurire,  deoarece  este  făcută  din  boabe  de  grâu,  pe  care  Însuşi  Domnul  le-a înfăţişat  ca  purtând  în  ele  icoana  sau  asemănarea  învierii  trupurilor:  dupa  cum  bobul  de  grâu, ca  să  încolţească  şi  să  aducă  roada  trebuie  să  se  îngroape  mai  întâi  în  pământ  şi  apoi  să putrezească,  tot  aşa  şi  trupul  omenesc  mai  întâi  se  îngroapă  şi  putrezeşte,  pentru  ca  să  învieze apoi întru nestricăciune (Ioan 12, 24;  I  Cor. 15, 36  ş.u,). 

  

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut