Menu Home

Rugăciunea semănătorilor

El îţi va da ploaie pentru semănătura ta pe care vei fi semănat-a pe pământ şi pâinea pe care o va rodi pământul va fi gustoasă şi hrănitoare. Turmele tale vor paşte în ziua aceea pe pajişti întinse. (Isaia 30, 23)

Cercetează, Doamne, pământul aceasta, şi-l adapă, şi-l îmbogăţeşte, brazdele lui umezeşte-le, rodul înmulţeşte-l. Că Tu eşti Dumnezeul nostru şi Tie slavă înălţăm. (Rugăciune la semanat)

 În perioada optimă a încredințării semințelor de porumb pământului, agricultorii, neluând în seamă seceta acestui an, aruncă toată grija legată de munca lor doar spre Domnul, convinși că răspunsul Lui, promis dar și primit de foarte multe ori, este pe măsura măreției bunătății Sale: Aruncă spre Domnul grija ta și El te va hrăni. (Ps 54, 25)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut