Menu Home

Săptămâna Mare, Învierea Domnului, Săptămâna Luminată 2020, cum să reactivăm „biserica din casă”

 Credincioşii cunosc ora de începere a slujbelor din biserica parohială, moment ce este anunțat comunității prin glasul clopotului, la momentul deja stabilit de tradiţia fiecărei comunităţi. 

 Părintește sunt sfătuiți, ca în momentele când la biserică se oficiază, fără popor, Sfânta Liturghie, Denii, Sfântul Maslu, Slujba Învierii, este recomandat să se reculeagă în colțul de rugăciune al caselor lor, aprinzând lumânare și tămâie, citind din Sfintele Evanghelii capitolele referitoare la învierea lui Lazăr, Intrarea Domnului în Ierusalum, Pătimirea Domnului, Moartea, Îngroparea și Învierea Sa, rugându-se având la îndemână cartea de rugăciuni și de acatiste.

 Apoi, după ce și-au transformat casa în biserică, pot să urmărească, în rugăciune, slujbele transmise prin diferitele mijloace de comunicare.

www.parohiaplevna.ro; parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut