Menu Home

Odoare aduse în procesiune pentru încetarea pandemiei

  Dar de vindecări a multor feluri de neputințe dându-se ție, Părinte Grigorie, pe toți vindeci degrab; și asupra gândurilor celor necurate, înțelepte, Hristos ți-a dăruit putere. Că biruind firea, părinte, te-ai învrednicit darurilor Duhului, celor mai presus de fire. (Minei)


 Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în Eparhia noastră au fost organizate mai multe procesiuni în perioada 11 – 12 aprilie 2020 cu nădejdea ca Domnul Hristos, va revărsa liniște și sănătate peste credincioșii eparhiei.

 În Duminica Intrării Domnului în Ierusalim, 12 aprilie, au poposit  și în parohia noastră odoarele sfinte legate de venerarea Sf Grigorie Decapolitul- icoana și veșmântul- aduse prin slujirea jertfelnică a părintelui Protopop Mihail Zotta și a părintele Claudiu Dragomir 
 Trecând impresionantul cortegiu, în sunetul psalmilor și cântărilor duhovnicești, pe toate străzile localității, creștinii au ieșit la poarta gospodăriei cu lumânări aprinse și în stare de rugăciune pentru stăruitoare pocăință și invocare a mijlocirii Sf Grigorie spre oprirea pandemiei, făcându-se apoi o scurtă oprire în fața bisericii, clopotele reverberând, în văzduhul Floriilor, rugăciunea preoțească, învăluită în fum binemirositor de tămâie, aducând mulțumire lui Dumnezeu pentru odoarele sfinte și rostindu-se rugăciuni pentru izbăvirea de boală și încetarea noii molime.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut