Menu Home

Împarte la săraci și câștigă prieten pe Domnul

 Iată că îşi încredinţează Stăpânul talantul său ţie, suflete al meu. Primeşte darul cu frică, împrumută pe Cel ce ţi l-a dat, împarte-l la săraci şi câştigă prieten pe Domnul, ca să stai de-adreapta Lui când va veni cu slavă si să auzi glasul cel fericit: intră slugă în bucuria Domnului tău (Triod). 

 Ajutorul pe care poate şi trebuie să-l ofere Biserica, aşa cum este şi firesc, este în primul rând de ordin spiritual. Totuşi, nu trebuie să ne limităm doar la această dimensiune. Există situaţii delicate, care nu ne pot lăsa indiferenţi. Suntem chemaţi, poate mai mult ca oricând, să ne arătăm solidaritatea şi iubirea noastră creştină.

Astfel, în prima parte a Săptămânii Mari, voluntarii parohiei au oferit daruri alimentare specifice postului, unor credincioși foarte vârstnici, persoane vulnerabile, din filia Valea Rusului.

www.parohiaplevna.ro; parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut