Menu Home

Miercuri și Joi din Săptămâna Mare, rânduieli adaptate situației pandemice

În Sfânta și Marea Zi Miercuri, 15 aprilie 2020, s-a oficiat pentru ultima dată în acest an bisericesc, Sfânta Liturghie a Darurilor mai Înainte Sfințite, slujbă în care o exclamație liturgică (Lumina lui Hristos luminează tuturor!) însoțită de semnul binecuvântării cu lumânarea, demolează presupoziția lui Protagoras, cum că omul e măsura tuturor lucrurilor, reactualizată ca mesaj de „încurajare” socială (Lumina e în tine!) și de evidentă descurajare subliminală a participării- interzisă de legea civilă în actualul context pandemic- la slujbele bisericești ale Învierii Domnului, în care Lumina Sfântă, o minune evidentă a Ortodoxiei, atrage pe toți creștinii.

*****************************

 În Sfânta si Marea Zi Joi, atunci când Domnul Iisus, la Cina de Taină a întemeiat Jertfa nesângeroasă a Sfintei Liturghii, în numele credincioșilor, ce nu pot participa la slujbele bisericești, conform legislației civile în vreme de pandemie, în biserica parohială s-a facut pomenirea creștinilor răposați, ascultând sfatul Sf Pavel:”Nu vă întristaţi ca cei care nu au nădejde; pentru că de credem că Iisus a murit şi a înviat, tot aşa (credem) că Dumnezeu, pe cei adormiţi întru Iisus, îi va aduce împreună cu El!” (I Tesaloniceni 4, 13-14).

 La ceas de pomenire, și până la Învierea cea de obşte, în rugaciunile neîncetate ale Sfintei Biserici, ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, Cel înviat din morţi, să odihnească cu drepţii și sufletele robilor Săi, afectați de molima prezentului, în lumina şi pacea Împărăţiei Cerurilor, unde „nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârşit”, iar familiilor îndoliate să le dăruiască mângâiere şi întărire sufletească.

www.parohiaplevna.ro; parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut