Dispreţuit era şi cel din urmă dintre oameni; om al durerilor şi cunoscător al suferintei, unul înaintea căruia să-ţi acoperi faţa; dispreţuit şi nebăgat în seamă. Dar El a luat asupră-Şi durerile noastre şi cu suferinţele noastre S-a împovărat Şi noi Îl socoteam pedepsit, bătut şi chinuit de Dumnezeu.
Dar El fusese străpuns pentru păcatele noastre şi zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră şi prin rănile Lui noi toţi ne-am vindecat. (Isaia 53)
Categories: Articole