Menu Home

La Sfânta Înviere, creștinii au ascultat îndrumările Bisericii, supunându-se legilor restrictive ale statului

 Sfânta  noastră  Biserică  învaţă  pe  credincioşii  săi  să  se  supună  întru  totul  legilor  Statului, „căci  nu  este  stăpânire  decât  de  la  Dumnezeu;  iar  cele  ce  sunt,  de  Dumnezeu  sunt  rânduite. Pentru  aceea,  cel  ce  se  împotriveşte  stăpânirii  se  împotriveşte  rânduielii  lui  Dumnezeu.  Iar cei  ce  se  împotrivesc  îşi  vor  lua  osânda”  (Rom.13,  2).  


 Creştinul  va  da  socoteală  înaintea Dreptului  Judecător  şi  pentru  împlinirea  sau  călcarea  acestor  legi.  De  asemenea,  credincioşii sunt  îndrumaţi  să-şi  împlinească  îndatoririle  lor  cetăteneşti  faţă  de  Patrie,  cu  acelaşi  zel  şi  cu aceeaşi râvnă  ca  şi pe cele faţă  de Biserică. 

 Creştinul,  ca  făptură  a  lui  Dumnezeu,  trebuie  să  asculte  de  voia  Acestuia,  rostită  prin legile  date,  căci  numai  aşa  îşi  poate  întocmi  o  viaţă  cinstită  şi-şi  poate  dobândi  mântuirea sufletului.  Legea,  prin  însăşi  fiinţa  ei,  cere  doar  ascultare  şi  nu  stă  în bunul plac al cuiva să  i se supună  sau  nu.  Este  drept  că  uneori  se  întâmplă  ca  legea  să  fie  călcată.  Dar  creştinul  nu trebuie  să  facă  aceasta  în  chip  premeditat;  el  rămâne  supus  legii  chiar  şi  atunci  când  o  calcă. Porunca  lăuntrică  prin  care  legea  morală  cere  creştinului  să  facă  sau  să  nu  facă  ceva  se numeşte  datorie  morală.  Aceasta  nu  este  altceva  decât  trebuinţa  pe  care  o  simte  credinciosul înăuntrul  său  de  a  împlini  voia  lui  Dumnezeu  şi  a  ocoli  cele  potrivnice  ei,  fără  ca  libertatea voii  să-i  fie  îngrădită  cu  ceva.  Cum  poate  însă  împlini  legile  şi  evita  călcarea  lor,  aceasta  i-o spune fiecăruia  cugetul  sau  conştiinţa sa morală. (Învățătura de credință creștin ortodoxă)
 Întrebările, neliniștile creștinilor din parohie, în legătură cu modul bisericesc de prăznuire a Sfintelor Paști din acest an dificil, au căpătat lămurire și perfectă ascultare în duh creștin de supunere față de autorități, oficiul parohial diseminând în enorie (telefonic, electronic, prin consilieri și voluntari) modul în care autoritatea bisericească în acord cu cunducerea statului au prevăzut modul de desfășurare a prăznuirii:

În sensul aplicării ACORDULUI privind stabilirea unor măsuri cu ocazia Sărbătorilor Pascale în anul 2020, încheiat între Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Interne, emis în data de 15 aprilie 2020 (temei 1212/2020), în cuprinsul parohiilor din  Episcopia Sloboziei și Călărașilor, facem următoarele precizări: 

 1. Slujbele religioase din noaptea de Înviere se vor oficia cu respectarea îndrumărilor Bisericii Ortodoxe Române și prevederilor din ordonanțele militare privind reuniunile publice și distanțarea fizică, fără participarea credincioșilor în incinta, în curtea sau în apropierea lăcașurilor de cult.  
2. Pâinea binecuvântată, în formă de prescuri, stropită cu agheasmă şi vin, numită Paști, sfințită anul acesta în Joia Mare, 16 aprilie, după Sfânta Liturghie, va fi distribuită la domiciliul credincioșilor din toate parohiile de către personalul clerical și voluntarii din parohie, în zilele de vineri, 17 aprilie, și sâmbătă, 18 aprilie, în intervalul orar 08.00 – 17.00, și în prima zi de Paști, între orele 06.00 – 12.00, la solicitarea credincioșilor. Preotul paroh împreună cu sfințiții slujitori vor lua măsurile care se impun privind tăierea, ambalarea și distribuirea corespunzătoare a pâinii sfințite, implicându-se PERSONAL, cu MAXIMĂ ATENȚIE ȘI RESPONSABILITATE.
  3. Sfânta Lumină va fi distribuită în parohii de către personalul clerical și maxim 5 voluntari, sâmbătă, 18 aprilie 2020, începând cu ora 20.00;  
Fiecare preot paroh va alcătui un Tabel cu voluntarii din parohie, trecând în el un număr de maxim 5 voluntari și îl va înainta organelor abilitate.  Se recomandă ca pasca să fie distribuită pe cât posibil PERSONAL de preot în parohie, cu respectarea condițiilor de igienă care se impun, iar voluntarii doar să anunțe venirea preotului.  
4. Clericii din fiecare parohie, ajutați de un număr de maxim 5 voluntari cu echipament de protecție (mască și mănuși), în calitate de organizatori, vor asigura distribuirea Paștilor sau a Sfintei Lumini respectând reglementările prevăzute în ordonanțele militare, având asupra lor cartea de identitate și, ca semn distinctiv, banderola albă pe braț, precum și un ecuson cu date de identificare, ștampilat de parohie.  
5. Credincioșii vor primi Paștile sau Sfânta Lumină din pragul casei ori de la fereastră, fără a ieși în stradă, iar în zona locuințelor, multifamiliale, acestea vor fi înmânate unui reprezentant desemnat de Asociația de proprietari sau de chiriași, care va purta echipament de protecție (mască și mănuși). (Acordul Patriarhiei Române şi Ministerului Afacerilor Interne)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut