Menu Home

Cel mai vârstnic enoriaș a trecut la Domnul

 Zilele anilor noştri sunt şaptezeci de ani, iar de vor fi în putere optzeci de ani şi ce este mai mult decât aceştia osteneală şi durere (Ps 89, 10-11)

 Vineri, 1 mai 2020, decanul de vârstă al enoriașilor Parohiei Plevna, ajuns lă vârsta venerabilă de 91 de ani, și-a încheiat, cu o scurtă suferință, călătoria pământească în care s-a remarcat ca om harnic, de acțiune, înzestrat cu o inteligență nativă deosebită, fapt pentru care, la timpul său a condus cu multă pricepere diverse organizații locale: cooperativa agricolă de producție, cooperația meșteșugărească, etc. 

 Ca părtaș al vieții de credință a fost nelipsit, în omenească măsură, la biserică, la activitați gospodărești, la pelerinaje și procesiuni, colecte, hramuri și activități filantropice.

Apoi, întinzându-şi picioarele

sale în pat, şi-a dat sfârşitul şi s-a adăugat la poporul său. (Fac. 49, 33)

www.parohiaplevna.ro; parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut