Menu Home

Cateheză mistagogică (IV)

Duminică, 23 iulie 2017, la finalul sfintei slujbe duminicale s-a desfășurat o nouă lecție catehetică în care s-a tratat despre prima parte a Dumnezeiaștii Liturghii, anume despre Liturghia celor chemați sau a catehumenilor. Se numește așa pentru că, în vechime, pe lângă creștinii botezați puteau lua parte la ea și catehumenii, adică aceia care se pregăteau să fie botezați. Părțile mai de seamă, în special didactic- învățătorești, ale Liturghiei catehumenilor sunt următoarele: – Binecuvântarea mare- Ectenia mare- Antifoanele- Vohodul mic sau ieșirea cu Sf. Evanghelie- Imnul trisaghion (Sfinte Dumnezeule…)- Citirile din Sfânta Scriptură (Apostolul și Evanghelia)- Ectenia stăruitoare sau întreită- Ectenia pentru catehumeni.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut