Menu Home

Școala din vacanță (I)

În a doua parte a Vacanței de vară din anul 2017, componenții Cercului catehetic parohial „Ucenicii sfinților”, se vor reuni pentru a participa, în biserica parohială, la un diversificat program educațional și distractiv propus a se desfășura de două ori în fiecare săptămână. Prima întâlnire, desfășurată marți, 1 august, a fost dedicată dezlegării unor ghicitori creștine precum și aflării răspunsului la primul De ce? de vacanță: De ce se aprind lumânările? Alături de prezentarea succintă, teoretică, a tâlcului lumânării în cultul creștin, micuții participanți au deprins practica ortodoxă a aprinderii lumânării înaintea icoanelor, însoțind gestul ritual de rugăciune și închinare. La final, micuții învățăcei au fost bucurați cu suc rece de fructe și bomboane.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut