Menu Home

Împreună cu sfinții pe calea postului (VI)

Marți, 8 august 2017, în biserica parohială, în cadrul exercițiului postirii și rugăciunii mai intense, specifice postului Adormirii Maicii Domnului, s-au citit canonul și viața Sf Emilian Mărturisitorul. Acesta a mărturisit și apărat dreapta credință în timpul luptelor pentru sfintele icoane (sec VIII). Cu drept cuvânt i se cuvine cântari: „Primind Darul Duhului, ai izvorât ape de învăţături turmei lui Hristos, preafericite. Pentru aceasta, învăţându-ne prin tine a cinsti chipul Lui şi al tuturor sfinţilor, ruşinăm pe cei ce luptă împotriva lui Dumnezeu.”„Luminat ai stat înaintea divanului chinuitorului pentru Hristos; şi ca dintr-un izvor Dumnezeiesc, ai izvorât cuvintele, mărturisind tuturor închinarea la cinstitele icoane, lămurit ştiind că închinarea trece către chipul cel dintâi (prototip)„Cu focul cel înţelegător ai ars toată materia cea uscăcioasă a eresului; şi prin chemare Dumnezeiască pe slujitorii cei necuraţi i-ai înjunghiat, ca Ilie, cu sabia Duhului. Iar acum, veselindu-te, cânţi: toată făptura să Binecuvinteze pe Domnul şi să-L preaînalţe întru toţi vecii.” Pentru partea învățătorească s-a lecturat un cuvânt, al Sfântului Ioan Gură de Aur, despre lauda celor milostivi.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut