Menu Home

Diseminarea cuvântului pastoral al arhiereului nostru

În Duminica Floriilor, 2017, tuturor enoriașilor veniți la rugăciune li s-a oferit la sfârșitul slujbei, alături de anafură, cuvântul de învățătură al PS Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, privitor la tulburările produse în Biserică de diverși agitatori ce se ridică împotriva ascultării, intitulat Să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte! Din cuprins:„De-ţi va greşi ţie fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine şi el singur. Şi de te va asculta, ai câştigat pe fratele tău. Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul. Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.” (Matei 18, 15-17).

Cuvintele revelate, pline de har divin, ale Sfântului şi Slăvitului Apostol şi Evanghelist Matei, sunt actuale şi în zilele noastre, mai ales prin îndemnul duhovnicesc spre un echilibru responsabil în viaţa creştină, prin raportul exprimat între iubire şi dreptate, între păcat, căinţa păcătosului şi Adevărul – Hristos.Echilibrul între iubirea şi dreptatea divină se pierde în societatea noastră secularizată, mai ales prin păcat şi neascultare. Prin paradigma valorilor creştine peremptorii, fără ascultare nu se ajunge la mântuire. Având în vedere că atât episcopul, preotul şi diaconul, cât şi orice credincios au ca sens al vieţii dobândirea mântuirii, ascultarea reprezintă o condiţie sine qua non.”

Astfel, fiecare credincios a dus acasă hrană binecuvântată, mlădițe prevestitoare ale Învierii Domnului Hristos și răspunsul drept al Bisericii privind aspecte contemporane ale purtării credinței.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut