Menu Home

Liturghia Sfântului Grigorie- slujire cu dăruire

Fiind o slujbă ce se săvârșește exclusiv în timpul zilelor comune din cursul săptămânilor Postului Mare, Liturghia Sfântului Grigorie Dialogul, prin rânduiala oarecum deosebită, solicită din partea colaboratorilor preotului: cântăreț și paracliser, cunoștințe specifice de tipic și dedicare în slujire. Parohia Plevna, binecuvântată de Dumnezeu cu buni cântăteți bisericești dar și cu țârcovnici dedicați slujirii, a fost un loc duhovnicesc în care de multe zeci de ani, acest diamant al tradiției liturgice a strălucit lumina lui Hristos asupra tuturor credincioșilor adunați în sinaxă. Miercuri, 12 aprilie 2017, a fost ultima zi din postul Mare, în care s-a mai putut sluji această sfântă și Dumnezeiască Liturghie.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut