Menu Home

Cum arată Raiul? (întrebare școlărească)

Aceastei întrebări, puse din curiozitatea specifică vârstei unui copil ce aude vorbindu-se despre realități ce nu mai fac parte din lumea noastră, îi răspunde Sf Grigorie Sinaitul, care asemeni Sf Pavel, a vizitat raiul, fiind în stare de vedenie duhovnicească, așa cum se scrie în Filocalia, vol 7. „Raiul cel din Eden este un loc foarte înalt, …, sădit de Dumnezeu cu tot felul de verdeaţă bine mirositoare. El nu este nici cu desăvârşire nestricăcios, nici cu totul stricăcios, ci aşezat la mijloc între stricăciune şi nestricăciune, încât este pururea încărcat cu roade şi împodobit cu flori, având neîncetat şi poame crude şi poame coapte. Căci pomii putregăiţi şi roadele răscoapte căzute la pământ se fac humă bine mirositoare şi nu împrăştie miros de stricăciune ca plantele lumii. Iar aceasta se întâmplă din marea bogăţie şi sfinţenie a harului, care covârşește acolo pururea. ”’

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut