Menu Home

Slujba de seară a Sfântului Dimitrie

Cu obiceiurile creştinătăţii îmbogăţindu-te, înşelăciunea păgânătăţii surpând, mucenice, ai călcat îndrăznelile tiranilor şi cu Dumnezeiescul dor, mintea aprinzându-ţi, înşelăciunea idolilor în prăpastie ai afun­dat-o.

Pentru aceasta, după vrednicie, răsplătirea nevoinţelor ai luat, facerea de minuni şi izvorăşti tămăduiri, purtătorule de chinuri, Mare Mucenice Dimitrie. Roagă-te lui Hristos Dumnezeu, iertare de greşeli să dăruiască celor ce prăznuiesc cu dragoste sfântă pomenirea ta.

În ajunul sărbatorii Marelui Mucenic Dimitrie, 25 octombrie 2017, vecernia şi acatistul s-au oficiat în biserica din Valea Rusului, pusă sub ocrotirea mucenicului izvorâtor de mir, al carui nume era purtat de unul din cei doi frați Tănăsescu, ctitorii acestui lăcaş de cult.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut