Menu Home

Cerc pastoral-misionar găzduit de parohia Plevna

Duminică, 13 septembrie 2015, în ajunul praznicului Înălțării Sfintei Cruci, comunitatea credincioșilor parohiei Plevna a primit cu brațele deschise pe preoții slujitori din Cercul pastoral nr 2 al Protopopiatului Lehliu, pentru oficierea în sobor a vecerniei și litiei.

Au fost prezenți, în biserica parohiei Plevna, Preacucernicul Părinte Protopop Zotta Mihail; Preacucernicul Părinte Țițeică Florin, secretar al Protopopiatului, Preacucernicii Preoți: Iamandi Bogdan(Lehliu Gară), Alexa Vladimir Cătălin (Buzoieni), Cherciu Marius (Răzvani), Cazacu Aurelian (Nucetu), Dragomir Claudiu (Lupșanu), Dulea Marcel (Radu- Vodă), Neagu Mihail Fenelon (Zimbru), Căldăroiu Sorin (Făurei).

Adiacent serviciului liturgic, concretizat în slujba de seară precum și în rânduiala de mulțumire pentru roadele îmbelșugate ale pământului, desfășurarea cercului pastoral-misionar a mai cuprins și susținerea unui referat catehetic, propus de părintele Aurelian Cazacu, având titlul „Viața și opera Sfântului Ioan Gură de Aur”, a cărui concluzie poate fi următoarea: „Bogăţia operei sale, adâncimea gândirii sale, frumuseţea cuvântului său, pilda vieţii sale sfinte, dragostea sa jertfelnică pentru Hristos şi pentru Biserică, grija sa pentru cei săraci şi umiliţi arată iubirea sa părintească pentru toţi.”

Cuvântul de încheiere al serii duhovnicești a revenit Preacucernicului Părinte Protopop Mihail Zotta, ce a conturat cu multă putere învățătorească principalele idei-forță ale teologiei crucii, concretizată, după învățătura părintelui Dumitru Stăniloae, în cele trei direcții ale slujirii arhierești a Mântuitorului: spre Dumnezeu Tatăl, spre oameni și spre firea Sa umană.

Pr Gabriel Toma

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut