Menu Home

Familii exemplare ale comunității

La slujba de seară a hramului bisericii parohiale, 7 noiembrie 2017, după vecernie, trei familii din comunitate, care în anul acesta au împlinit 50 de ani de la Cununie, au fost evidențiate, onorate și recunoscute ca exemple vii de viați petrecută în credință, fidelitate, dragoste și ajutor reciproc. Soborul slujitorilor ce a participat la slujba de seară, sub protia părintelui protopop Mihail Zotta, a oficiat o rânduială de mulțumire pentru binefacerile primite în cei 50 de ani de împreună viețuire în familia creștină. Celor trei familii li s-au oferit flori, diplome- semn de recunoaștere a statorniciei , icoane și daruri de bucurie. Luând cuvântul, părintele protopop a felicitat pe credincioșii omagiați, le-a recunoscut meritul statorniciei și al perseverenței , oferindu-i comunității ca exemple vii de cultivare și sporire a harului sfintei taine a Cununiei într-o vreme când viața de familie este puternic atacată de valurile secularizării.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut