Menu Home

Copil de preot în anii `40, repere de arheologie sentimentală (VI)

„Marile evenimente sau dramele umane nu puteau trece pe lângă noi fără să nu ne marcheze. Eram în plina copilarie când peste tot se faceau simțite preocupările și ororile celui de al doilea razboi mondial. Prin satul nostru au trecut pe rând și trupele nemțești și cele rusești, având chiar în curtea noastra cantonate diferite servicii militare, precum posturi sanitare sau de telegrafie; unde îsi montaseră, spre uimirea noastra, o antenă extrem de înaltă. În ocupația rusă nopțile satului erau serios tulburate de bețiile soldaților, care se lăsau și cu certuri între chefli dar mai ales cu împușcături ce te înfiorau. Odata am tremurat mare parte din noapte pentru un scandal în dreptul casei noastre, cu țipete și vorbe din care nu întelegeam decât ceva înjurături ce, bineînțeles, le achiziționasem în vocabular. Cearta fusese provocată de trei bețivi ce, ajutându-se de gardul nostru, se împotriveau camarazilor să-i ducă în cantonament. Dimineața ne plângeam pagubele gospodăriei, cu porțiuni din împrejmuire distrusă.” (prof Vasile Constantin- MAO)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut