Menu Home

Refacerea barierei hidrofuge la biserica parohială (I)

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, necesarele lucrări de combatere a igrasiei de capilaritate în pereți, pentru obiectivul biserica parohială, a trecut de la faza de proiect la etapa de procurare a substanței siliconice comercializată sub marca Freezteq. Produsul este fabricat in Marea Britanie si folosit in numeroase tari, printre care si Romania, inclusiv în aria protejării monumentelor istorice. Produsul si metoda de aplicare conduc la refacerea a barierei hidrofuge la baza zidurilor cu igrasie.Avantajele respectivei tehnologii sunt remarcabile:1. Difuzia este, din punct de vedere tehnic, cea mai eficientă metodă de execuţie a barierelor hidrofuge chimice .2. Batoanele ( fiolele ) FREEZTEQ se introduc direct în rosturile cu mortar (asize), care constituie calea preferenţiala de propagare a igrasiei .3. Fenomenul de capilaritate conduce siliconaţii pe căile naturale ale apei ce produce igrasia, fapt ce asigură localizarea tratamentului acolo unde este mai eficient. 4. Siliconaţii congelaţi sunt uşor de mânuit şi uşor de aplicat . Costurile directe de manoperă şi material sunt considerabil reduse .5. Se asigură un dozaj corect în orice punct, fenomenul de difuzie prevenind stocarea în cavităţi necunoscute .6. Nu sunt necesare echipamente de presiune şi butoaie de material .7. Nu se lucrează cu lichide care să creeze probleme de poluare , pete pe tencuieli existente, etc.8. Tehnica FREEZTEQ nu foloseşte substanţe inflamabile, riscul de incendiu fiind inexistent .9. Pereţii pot fi trataţi, de regulă, dintr-o singură parte; pereţii exteriori se tratează de regulă din exterior. 10. Tratamentul nu lasă nici un miros .

Prin efortul constant al enoriașilor și grație sprijinului unor societăți comerciale administrate de oameni credincioși, s-a reușit, la sfârșitul anului 2017, achiziționarea a aproape 11.000 de fiole în valoare de peste 6000 €.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut