Menu Home

Sinodalitate și autocefalie în istoria BOR (XIII)

Mitropolitul Andrei Șaguna. Statutul Organic al Bisericii Ortodoxe Române din Transilvania

2.Independenţa Mitropoliei Ardealului

În primul rând, principiul autonomiei externe însemna independenţa bisericească a Mitropoliei Ardealului faţă de instituţiile laice, dar mai ales faţă de stat, în problemele bisericeşti, fapt care a fost dobândit prin Statutul organic unde se prevede că „Biserica Ortodoxă Română din Ungaria şi Transilvania (…) administrează şi conduce independent afacerile sale bisericeşti, şcolare şi fundaţionale” (art. I). Dreptul de „supremă inspecţiune” s-a rezervat împăratului, fără a afecta treburile interne. Apelul la intervenţia puterii civile s-a permis numai în cazuri excepţionale (art. VII). Autonomia internă însemna independenţa Mitropoliei Ardealului faţă de celelalte Biserici ortodoxe locale. În felul acesta, Mitropolia Ardealului nu putea să depindă jurisdicţional de Biserica Sârbă, dar a păstrat cu ea „unitatea dogmatică şi canonică” (cap. IX). Această autonomie era, de fapt, autocefalie. Stricta delimitare între noţiunile de autonomie şi autocefalie s-a făcut abia în secolul al XX-lea, până atunci cei doi termeni s-au folosit unul în locul celuilalt.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut