Menu Home

Bucură-te, Ceea ce adăpi brazdele

Fântână izvorâtoare de viaţă plină de daruri dumnezeieşti s-a arătat nouă preacinstit izvorul tău, Stăpână, spre băutura, sfinţirea şi mângâierea noastră; iar noi cu dragoste cinstindu-l şi cu credinţă îngenunchind înaintea lui, strigăm ţie:

Bucură-te, chezăşuitoarea mântuirii păcătoşilor; Bucură-te, vindecarea a toate neputinţele; Bucură-te, Ceea ce duci rugăciunile credincioşilor Fiului tău şi Dumnezeului nostru; Bucură-te, pământul făgăduinţei din care ne izvorăsc toate bunătăţile cereşti şi cele pământeşti; Bucură-te, Ceea ce adăpi brazdele pe care cresc mulţmile îndurărilor; Bucură-te, Ceea ce ne povătuieşti pe noi către patria cerească; Bucură-te, roua florilor celor nevestejite; Bucură-te, Ceea ce eşti izvor de viaţă dătător!

Sfințirea apelor în ziua Izvorului Tămăduirii, în conformitate cu practica tradițională, a avut loc după sfârșitul Sfintei Liturghii în afara lăcașului de cult, semn al sfințirii întregii naturi.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut