Menu Home

Valoarea persoanei, măsura filantropiei

Nimeni vreodată nu şi-a urât trupul său, ci fiecare îl hrăneşte şi îl încălzeşte, precum şi Hristos Biserica, pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui şi din oasele Lui. (Efes 5, 29- 30) Luând aminte la această perspectivă „somatică” a comuniunii credincioșilor în Biserică, prin care filantropia devine un act profund teologic, acțiunea Bisericii în societate are ca temei de referință valoarea persoanei. Întrucât prin persoană se depășește o înțelegere exclusivistă și ideologică a relațiilor interumane din societate, creștinii suplinesc, cu bucurie prin Biserică, după măsura neputințelor dar cu inimă bună și generoasă, lipsurile celorlalți frați în credință. Grație acestor sfinte învățături apostolice, joi, 18 ianuarie 2018, o familie cu mai mulți copii a fost vizitată de 2 reprezentanți ai comitetului parohial, ce au oferit, din partea comunității, câteva daruri concretizate în alimente de primă necesitate.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut