Menu Home

Concurs de recitare: poezii patriotice

„Daca tu ești Ștefan cu adevarat,Apoi tu aice fără biruințăNu poți ca să intri cu a mea voință.Du-te la oștire! Pentru țară mori!Și-ți va fi mormântul coronat cu flori!” Ca un salut venit din partea copiilor școlari către marele eveniment aniversat la 24 ianuarie, în Școala Plevna, sub coordonarea domnului profesor Marin Toma, s-a desfășurat un concurs de recitare a poeziilor patriotice și creștine. „Credibilitatea, influența și resursele preotului (sau pedagogului) ce lucrează cu tinerii depind și rodesc doar dacă tânărul simte că cel care îl remarcă i se adresează calităților sale ascunse. A vedea însă calitățile ascunse ale unui tânăr este o însușire doar a celor ce au un permanent exercițiu duhovnicesc, și la care nu se poate ajunge fără darul lui Dumnezeu” (S. Baștovoi)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut