Menu Home

Schițe de discuție

Eşti dezamăgit că tinerii rămân tăcuţi şi indiférenti ori de câte ori abordezi un subiect de discutie in grupul tău? Ai putea găsi în Schițe de discuție un mijloc ingenios de a-i încuraja pe tineri să discute despre subiectele care îi interesează cel mai mult. cum ar fi: alcool droguri ispiteTV teamă materialism părinţi sinucidere succes rugăciune modele muzica rock Volumul de faţă însumează schite de discutii, pe diferite teme, gata întocmite pentru a fi dezbătute oricând si oriunde. Ai nevoie doar de un copiator. Ce presupun schiţele de discutii? Ele sunt pur şi simplu nişte chestionare întocmite în aşa fel încăt să te ghideze pe traseul unei discuţii, bine jalonat cu întrebări, de la initierea ei, până la încheiere. Tocmai prin întrebările care le ridică, acestea îi provoacă pe tineri să mediteze şi să dezbată cu interes subiectele puse în discuţie. 1. Alege o lecţie din manual, in funcţie de subiectul pe care doreşti să-l dezbateţi. 2. Fă o fotocopie a schitei pentru liecare participant la discuţie.3. Acordă tinerilor un timp suficient pentru ca fiecare să noteze direct pe chestionar, în spațiile special rezervate, răspunsul la întrebări. 4. Dezbate cu întregul grup răspunsurile notate individual, oferind fiecăruia posibilitatea să îşi exprime astfel propria opinie. 5. Veriică ce spune Biblia despre acest subiect şi compară punctul ei de vedere cu. părerile expuse de grup 6. Încheie discuţia subliniind concluziile mentionate în secţiunea adresată liderului sau formulând chiar concluzii personale. Această carte încearcă să vină în sprijinul celor care „îndrăznesc’ să îndrume tinerii în dezbateri interesante, oferind câtiva paşi necesari parcurgerii lor într-un ritm captivant, precum şi numeroase idei pentru viitoare lectii.

EDITURA: NOUA SPERANȚĂANUL: 2001PAGINI: 186

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut