Menu Home

Ultima oră de religie din semestrul I

Într-o societate secularizată în care credinţa şi valorile spirituale sunt marginalizate, iar libertatea nu mai este asociată cu responsabilitatea, înțelegerea profundă a vocației spirituale a tinerilor şi ajutorarea lor se impun ca priorități ale lucrării misionare ale Bisericii. Vineri, 2 februarie 2018, la ultima oră de religie din semestrul I, elevii școlii Plevna au participat la slujba oficiată în biserica parohială spre cinstirea aducerii pruncului Iisus la templul din Ierusalim. Acest moment a fost ca o încununare a demersului educativ al orei de religie, ce nu trebuie să se limiteze la aspectul scolastic, didacticist, ci să cuprindă cultivarea unei legături vii, concrete cu lumea și duhul viu al Bisericii.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut