Menu Home

Cu cântări de psalmi serbând amintirea și luptele mucenicului

Luminat, o, mucenice, în auzul tuturor în mijlocul luptei ai strigat: Unul este Dumnezeu-Treimea: Tatăl și Fiul și Duhul Sfânt, și Hristos este Dumnezeu; pentru aceea te bine­­cuvântăm pe tine, zicând: Bucură-te, strălucite al Treimii propo­vă­­dui­torule; Bucură-te, al credinței vesel trâmbițătorule; Bucură-te, privighetoare cu dulce glas și mult versuitoare; Bucură-te, rândunea cântătoare și răsunătoare; Bucură-te, buze în cer tunătoare ale Dum­nezeirii lui Hristos; Bucură-te, limbă de miere curgătoare a ico­nomiei lui Hristos; Bucură-te, al cuvântării de Dumnezeu pro­povăduitorule; Bucură-te, mărturisitor, împodobitor al credinței; Bucură-te, a Părintelui sirenă strigătoare; Bucură-te, psaltire a Duhului bine răsunătoare; Bucură-te, prin care adevărul s-a arătat; Bucură-te, prin care minciuna s-a înfruntat; Bucură-te, purtătorule de biruință, Mare Mu­­cenice Gheorghe!

Împărtășind cu Marele Mucenic purtător de biruniță aceeași credința dreaptă (ortodoxă) în Dumnezeu, credincioșii din parohie au intonat imnuri și rugăciuni pentru întărirea în credință și asumarea cu determinare a exemplului de credincioșie al Sfântului Mare Mucenic Gheorghe. Aprinzând lumânări, sărutând icoana sfântului și zicând rugăciunea de invocare a ajutorului celui ce are nume dulce și scump tuturor credincioșilor, ca această scurtă laudă, ce o aducem, cu blândețe să o primească, și de tot felul de întâmplări să ferești pe cei ce cântă lui Dumnezeu: Aliluia!

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut