Menu Home

Stindardul de luptă şi rugăciune al Marelui Ştefan

Steagul lui Ștefan cel Mare şi Sfânt este unul dintre cele mai valoroase obiecte istorice rămase până astăzi de la domnitorul moldovean. Acest steag, lucrat în întregime din mătase, pe suport de in, împodobit cu broderie tipic bizantină, cu fir de aur și de argint, a fost lucrat pe la sfârșitul secolului al XV-lea. Steagul voievodului are o lungime de 1,17 metri și o lățime de 0,92 metri şi îl înfățișează pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, ocrotitorul soldaților și al armatei, sfânt mult iubit de domnitorul moldovean. Sfântul Gheorghe este înfățișat șezând pe un tron domnesc, având la picioare un balaur cu trei capete. Deasupra sa, doi îngeri ai Domnului, ținând în mâini o sabie și o coroană, îl încununează.Broderia din jurul Sfântului Gheorghe înfățișează o inscripție în limba slavonă, care mărturisește următoarele: „O, luptătorule și biruitorule, mare Gheorghe, în nevoi și în nenorociri grabnic ajutător și cald sprijinitor, iar celor întristați, bucurie nespusă, primește de la noi această rugăminte a smeritului tău rob, a Domnului Io Ştefan Voievod, din mila lui Dumnezeu, Domnul Ţării Moldovei. Păzește-l pe el neatins în lumea această și în cea de apoi, pentru rugăciunile celor ce te cinstesc pe Tine, ca să Te preamărim în veci. Amin.”

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut