Menu Home

Părtăşia Bisericii la efortul dragostei părinteşti

În intervalul 15-17 februarie 2016, ca delegaţi ai Consiliului şi Comitetului parohial din Parohia Plevna, credincioasa M. Alexandru însoţită de cântăreţul bisericesc S. Constantin, au vizitat în enorie două tinere familii, binecuvântate de Dumnezeu cu darul naşterii şi creşterii mai multor copii. La faţa locului s-a constatat, cu bucurie, că micuţii sunt bine îngrijiţi, curaţi, sănătoşi iar cei mai mărişori frecventează grădiniţa şi clasa pregătitoare, semn că părinţii, în ciuda precarităţii uneori a resurselor materiale, îşi cunosc şi îşi asumă pe deplin statutul teoretizat de Sfântul Ioan Hrisostom: părinte nu e ce ce naşte, ci cel ce creşte şi educă.

Ca o părtăşie a comunității la efortul dragostei părinteşti jertfelnice, oglindită cuvintele Apostolului Iacov: „Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana cea de toate zilele, Şi cineva dintre voi le-ar zice: Mergeţi în pace! Încălziţi-vă şi vă săturaţi, dar nu le daţi cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul?” (Iacov 2, 15-16), vizitatorii au oferit daruri de alimente şi produse de igienă specifice pruncilor, donate de membrii forurilor parohiale, în valoare de 120 lei.

Pr Gabriel Toma

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut