Menu Home

Ia aminte la citit, la îndemnat, la învăţătură (II)

În cult, psalmii formeaza o parte integranta a serviciului divin, fiind prezenti, aproape in toate slujbele sfinte. Primii și cei mai importanti psalmi folosiți în cultul Bisericii primare se consideră a fi psalmii mesia­nici, adica aceia în care împăratul și proorocul David a întrezărit și a profețit, mai mult sau mai putin clar, venirea, viața, activitatea, patimile și moartea Mântuitorului. Primii creștini îi întrebuinâau atât în cultul public cât și în cel particular. Se cântau la serviciul euharistic (Sf. Liturghie), la serviciul divin zilnic, de seara si de dimineata si la toate celelalte slujbe. La ser­viciul divin din biserici, cantarea lor are alternanta cu lecturi biblice sau cu ectenii si diverse rugaciuni. Marți, 6 martie 2018, în biserica parohială s-au citit catismele 11 și 12. La partea catehetică, s-a vorbit credincioșilor despre înțelesul concret al asaltului prin care se câștigă Împărăția cerurilor.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut