Menu Home

Intra-vom în locaşurile Lui

Vineri, 9 martie 2018, pomenirea Sfinților 40 de mucenici a fost cinstită prin oficierea utreniei, a ceasurilor şi a vecerniei unită cu Liturghia Sf Geigorie Dialogul. Caracteristic acestei Sf Liturghii este şi lectura din mijlocul bisericii a catismei a XVIII-a în timpul căreia preotul desfăşoară de către preot o rânduială de taină. După ce preotul rosteşte ectenia mare, sub policandru, pe tetrapod, se citeşte Catisma a optsprezecea, care începe cu Psalmul 119 şi se încheie cu Psalmul 133, împărțită în trei stări. În timpul stării a treia, când citețul ajunge la stihul: „Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui” (Psalm 131, 7), toți credincioşii se aşează în genunchi, într-o deplină tăcere, în timp ce preotul ia Sfintele Taine, de pe Sfânta Masă, şi le duce la proscomidiar.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut