Menu Home

Maria nu s-a îndoit ca Sara în cort

Bucură-te, strigăm ţie, ceea ce ai născut bucuria, Născătoare de Dumnezeu Fecioară, ceea ce eşti plină de har; roagă pe Dumnezeu, pe Care L-ai născut, să mântuiască de primejdii şi de stricăciune pe cei ce te laudă pe tine pururea.

Maica lui Dumnezeu preasfîntă, zidul creştinilor, apără, după obicei, pe poporul tău, care strigă ţie îndelung. Stai împotriva ruşinoaselor şi semeţelor noastre gânduri; ca să strigăm tie: bucură-te, pururea Feciaară. Începătură mântuirii s-a făcut vorbirea lui Gavriil către Fecioara; că auzind aceasta: bucură-te, nu s-a ferit de închinăciune, nu s-a îndoit ca Sara în cort; ci aşa a strigat: Iată roaba Domnului, fie mie după cuvîntul tău!

În atmosfera duhovnicească a săptămânii a șasea a Marelui Post, luni și marți, la ora înserării, în biserica parohială, s-au cântat cele două paraclise ale Maicii Domnului, zidul și apărărea credincioșilor. La partea învățătorească s-a citit despre milostenia cea cu folos.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut