Menu Home

Micii iconari din parohia Plevna

Grupul catehetic parohial „Ucenicii sfinților” a reînceput întâlnirile săptămânale din biserica parohială. Prin activități plăcute are loc un transfer de cunoștințe și deprinderi ce favorizează apropierea și împroprierea dimensiunilor fundamentale ale credinței creștine.

În preajma Duminicii Ortodoxiei, micuții participanți la activitățile catehetice parohiale și-au însușit câteva din normele picturii bisericești (teologice: icoanele sunt reprezentări ale unor persoane reale, închinarea în fața icoanelor se adresează persoanei reprezentate nu materialului din care e făcută icoana, privirea și închinarea la icoane sfințesc și aprind râvna de a imita faptele sfinților; și simbolice: codul culorilor, semnificația nimbului și a fundalului luminos, rostul obiectelor purtate de persoanele sfinte reprezentate iconic, etc).

La finalul activității, copiii au colorat icoane ale Mântuitorului, Maicii Domnului, ale sfinților mai importanți.

Pr Gabriel Toma

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut