Arum maculatum

Numită în popor Rodul pământului, planta aceasta, ce crește și prin părțile noastre, preferând solurile bogate și umbrite, are flori bisexuate sau unisexuate, grupate în spadice cu spată viu colorată.Spadicele au florile mascule în partea terminală, iar cele femele în partea inferioară. Dată fiind asemănarea structurii inflorescenței cu roadele muncii țăranilor cele de la sfârșitul campaniilor agricole (orz, rapiță, grâu, porumb), înflorirea Rodului pământului este privită ca un semn, al spațiului chtonic, al rodniciei pământului, binecuvântat de Dumnezeu de la începuturi, tot așa cum și curcubeul, în dimensiunea uraniană, este un semn ceresc de binecuvântare și amintire.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...