Menu Home

Întrebarea de care creștinii nu se tem

„S-a întors cineva să spună cum e dincolo?”

Noi, creștinii, ce avem privilegiul de a fi fericiți pentru că am crezut fără să fi „văzut” cu simțurile noastre pe Domnul Iisus înviat, adăugăm ca temei al credinței noastre mărturia apostolilor Săi: „Dar Dumnezeu L-a înviat a treia zi şi I-a dat să Se arate, Nu la tot poporul, ci nouă martorilor, dinainte rânduiţi de Dumnezeu, care am mâncat şi am băut cu El, după învierea Lui din morţi. Şi ne-a poruncit să propovăduim poporului şi să mărturisim că El este Cel rânduit de Dumnezeu să fie judecător al celor vii şi al celor morţi”. (Fapte 10, 40- 42).

Astfel, răspunsul acestei întrebări constă în experiența palpabilă, unică în lume, de care au beneficiat ucenicii Domnului și în care și noi credem: cu adevărat a înviat Hristos!

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut