Menu Home

„Să nu-mi spuneți că nu trebuie să se ocupe cu…

„Să nu-mi spuneți că nu trebuie să se ocupe cu probleme duhov­nicești copiii… Se cuvine ca una din cele șapte zile ale săptămânii să-i fie consacrată Domnului Dumnezeului nostru. Când îi duceți pe copii la teatru, nu obiectați că ar avea lecții sau altceva mai bun de făcut, dar, când e vorba să câștige ceva pe plan spiritual, să aibă foloase duhov­nicești, susțineți că sunt ocupați cu altele. Nu vă dați seama că Îl mâniați pe Dumnezeu când pentru orice vă găsiți timp liber, în schimb considerați că e stânjenitor și anacronic să dedice copiii timp și lucrurilor bineplăcute Domnului? Dacă, de la început, copiii sunt îndepărtați de rău și conduși pe calea virtuții, ei vor dobândi obișnuințe bune și o fire bună. Și nu vor mai fi atrași ușor de lucrurile rele, pentru că, obișnuința respectivă îi va reține în lucrarea faptelor bune” (Sfântul Ioan Gură de Aur)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut