Menu Home

Foaia parohială, număr special antisectar

Specialiștii în misiune și sectologie recomandă ca enoriașii expuși propagandei sectare să fie puși la curent cu aspectele organizației martorilor lui iehova ce sunt ținute secrete, pentru a fi dezvăluit astfel mecanismul psihologic de control al minții din cadrul acestei asociații pseudo-religioase, indicându-se enoriașilor cu preponderență teme ce pun în dificultate pe propagandiștii itineranți și care sunt ocultate în „sistemul educațional” iehovist:

profețiile mincinoase despre începutul Armaghedonului și sfârșitul lumii (1874, 1914, 1925, 1975),imperiul financiar Watch Tower,sistemul de conducere,…. Tot în acest context credincioșii pot fi informați asupra caracterului antisocial al sectei:

nu respectă drapelul și imnul,nu fac armată,nu fac pomeniri,nu practică Cununia, Botezul și Înmormântarea tradițională,nu țin Crăciunul și Paștele,nu țin zilele de naștere,consideră pe toți oamenii care nu sunt de credința lor a fi unelte ale lui satan, etc. Numărul special al foii parohiale Apa cea Vie conține informații istorice și biblice asupra învățăturilor acestei secte.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut