Menu Home

Copil de preot în anii `40, repere de arheologie sentimentală (XVIII)

Bucurie încercam și în vizitele la bunicul matern, unde ne îmbiau din destul grădina cu pomi fructiferi ori scăldatul într-un hârdău cu apă pentru răcirea unui motor. Tentație și mare bucurie era să dormim nopțile de vară cu bunicul în curte, sub un pom. Distanța dintre cele doua sate, Plevna- Mihai Viteazu, (5-6 km) o parcurgeam mergând pe jos, „dramatică” devenind o întoarcere acasă, atunci când am pierdut un pantof. Ca să pot concura cu fratele mai mare în fuga după cerc, m-am descălțat, legându-mi încălțările de brăcinar. Pierderea constatată abia acasa ne-a pus pe jar, trebuind să refacem, în căutare fără folos, mare parte din traseu.” ( prof Vasile Constantin-MAO)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut