Menu Home

Copil de preot în anii `40, repere de arheologie sentimentală (XVIII)

Participam cu tot sârgul la muncile din câmp, la care puteam sa ne aducem contribuția, după puterile noastre. Mergeam la prășit porumbul sau alte culturi, cum și la culesul acestora. Ne dovedeam utilitatea mai ales la culesul bumbacului, cultura practicata destul de mult atunci; după ce acesta se usca lucram la scosul semințelor cu unealta cu doi cilindri ce lăsa sa treacă doar fibra de bumbac. Participam la smulgerea cânepei, ce era plantată printre alte culturi, iar după ce se usca eram extrem de interesați să participăm la punerea ei la „topit” în gârla din satul vecin. După ce statea vreo 3-4 săptămâni în apă și apoi se usca la soare o trecem prin meliță, proces în care ne dovedeam iar utilitatea.” (Prof Constantin Vasile- MAO)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut