Prin cuvântul „post” noi întelegem o înfrânare de la mâncăruri, dar și de la toate dorințele rele, astfel încât creștinul să-și poată face rugăciunea cu ușurință și să împace pe Dumnezeu, să-și omoare poftele și să câștige harul lui Dumnezeu (Marturisirea Ortodoxa, Partea a IlI-a, Rasp. la intreb, a 7-a).
În același timp însă, postul este și un act de cult, adică o faptă de cinstire a lui Dumnezeu, pentru că este o jertfă, o renunțare de bunăvoie la ceva care ne este îngăduit, izvorâtă din iubirea și respectul pe care le avem față de Dumnezeu. (Sf. Simeon Tesaloniceanul, Răsp. la intreb. 14, p. 327).
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/05/5b90da709de7a8.80147094.jpeg)
Categories: Articole