Menu Home

O nouă vocație auzită în parohia Plevna

Domnul a strigat pe Samuel şi a treia oară. Şi s-a sculat acesta şi a venit la Eli şi a zis: „Iată-mă! La ce m-ai chemat?” Atunci a înţeles Eli că Domnul cheamă pe copil. Şi a zis Eli către Samuel: „Du-te înapoi şi te culcă şi când Cel ce te cheamă te va mai chema, tu să zici: „Vorbeşte, Doamne, că robul Tău ascultă!” Şi s-a dus Samuel şi s-a culcat la locul său. Şi a venit Domnul şi a stat şi a strigat ca întâia şi ca a doua oară: „Samuele, Samuele!” Iar Samuel a zis: „Vorbeşte, Doamne, că robul Tău ascultă!” (1 Regi 3, 8- 9)

Vlăstar crescut din tulpina unei familii de oameni foarte credincioși, străbunica sa fiind văduva de cinste care pregătește prescura pentru Liturghie, Sebastian, chiar dacă momentan împarte cu părinții viața din diaspora, râvnește să devină slujitor al Domnului. Pentru aceasta, în timpul vacanței de vară a fost nelipsit de la biserică, la sfintele slujbe și rugăciuni, împodobit de către părinți cu un stihărel asemeni „copilului Samuel, care slujea înaintea Domnului, îmbrăcat cu efod de în. Meilul de deasupra i-l făcea mama sa şi i-l aducea în fiecare an, când venea cu bărbatul ei să aducă jertfa rânduită.” (1Regi 2, 18- 19)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut