Menu Home

Șantier în biserică parohiala

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la biserica parohială a demarat o importanță lucrare investițională pentru eradicarea igrasiei, folosind metoda Freezteq.

Combaterea a igrasiei de capilaritate prin metoda Freezteq are la baza fenomenul de difuzie lenta a unei solutii alcaline de siliconati de metil si potasiu in porii comunicanti, astfel prin procesul de hidrofobizare, se obtine in final un mediu impermeabil la ascensiunea capilara, stabil in timp si foarte eficace. Odata introduse in gaurile practicate in asizele zidului, batoanele congelate de Freezteq se dezgheata, cedand treptat solutia care se infiltreaza lent in capilarele mortarului din asizele zidurilor, elementele de zidarie si din materialul de umplutura. Astfel se formeaza un baraj stabil din punct de vedere chimic, ce reface izolatia hidrofuga in pereti.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut