Menu Home

Sfințire a unui nou artoforiu al bisericii filie

Duminică, 9 septembrie 2018, slujba dumnezeiască s-a ținut în biserica filiei Valea Rusului.

Cinstind pe sfinții zilei, Ioachim și Ana, prin cântări și rugăciuni: Însoţirii celei de Dumnezeu alese, dumnezeieştilor Părinţi Ioachim şi Ana, ca celor ce aţi născut pe Maica Vieţii noastre, binecuvântată de Dumnezeu Născătoarea şi Pururea Fecioara Maria, cântări de laudă aducem vouă noi, rugătorii voştri; iar voi, ca cei ce aveţi îndrăzneală către Dumnezeu, păziţi-ne cu rugăciunile voastre de toate primejdiile pe noi, cei ce cântăm: Bucuraţi-vă, Părinţi de trei ori fericiţi!

am avut bucuria sfințirii unui nou artoforiu pentru această biserică.

Oferit în dar de părintele Marcel Dulea de la parohia Radu Vodă, binefacător și cu alte prilejuri, acest vas de cult va adăposti, pe Altar, Sfintele Taine ale Trupului și Sângelui Mântuitorului Hristos, așa cum rugăciunea de sfințire grăiește:

Deşi ca Dumnezeu eşti pretutindenea şi toate le împlineşti, dar ca Dumnezeu şi om în cer de-a dreapta Tatălui şezi, iar pe pământ cu adevărat voieşti a fi numai întru Preasfîntele Taine ale Trupului şi ale Sângelui Tău; pentru aceea acum cu umilinţă Te rugăm, caută cu milă la rugăciunea noastră şi la vasul acesta, ce s-a făcut întru slava Ta, şi trimite asupra lui binecuvântarea Ta cea cerească; binecuvintează-l, curăţeşte-l şi sfînţeşte ca să fie el vrednic locaş şi mormânt nou şi păstrător al Sfintelor şi de viaţă făcătoarelor Taine, ale preasfântului Trup şi scumpului Tău Sânge.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut