Menu Home

A șasea zi a postului, învățătura despre trezvie și insistență în cele duhovnicești

Cămara de Mire cea Însuflețită a Stăpânului, care a luminat, strălucește cu razele cele luminoase ale fecioriei, strălucind ca și Crinul în mijlocul tulburării spinilor, Născătoarea de Dumnezeu cea Preacurată și cu bună podoabă după vrednicie să fie slăvită.

La Sfânta Liturghie oficiată în a șasea zi a postului Sfinților Apostoli s-a citit din Sfânta Evanghelie învățătura Mântuitorului despre dreapta socoteală în privința raportării la celalalt și punerea în lucrare a credinței cu multă nădejde.

  • Nu judecați, ca să nu fiți judecați. Căci cu judecata cu care judecați, veți fi judecați, și cu măsura cu care măsurați, vi se va măsura.
  • Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi.
  • Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut